All-West Coast League teams announced by WCL president Ken Wilson

WCL president Ken Wilson announced the 2010 All-West Coast League teams as voted on by member head coaches.

Wenatchee first baseman Eric Peterson of Washington, utility man Trevor Brown of UCLA, and pitchers Marco Gonzales of Gonzaga and Jeff Ames of Lower Columbia College; Bend second baseman Tommy Richards of Washington State; Corvallis outfielder Michael Blake of Hawaii; Kelowna pitcher Dayne Quist of UC Davis; and Kitsap catcher Chase Anselment of University of Washington were the top vote getters.

The WCL will announce its annual awards on Tuesday, September 7.

First-Team All-WCL

Outfield-
Michael Blake (Hawaii, Jr.-to-be), Corvallis Knights
Mitch Haniger (Cal Poly San Luis Obispo, Soph.-to-be), Corvallis Knights
Colin Bennett (Hawaii, Jr.-to-be), Wenatchee AppleSox

First Base-
Eric Peterson (Washington, Soph.-to-be), Wenatchee AppleSox

Second Base-
Tommy Richards (Washington State, Jr.-to-be), Bend Elks

Shortstop-
Bobby Joe Tannehill (Green River C.C. WA, Soph-to-be), Kitsap BlueJackets

Third Base-
Clayton Eslick (Gonzaga, Soph.-to-be), Wenatchee AppleSox

Catcher-
Chase Anselment (Washington, Soph.-to-be), Kitsap BlueJackets

Utility-
Trevor Brown (UCLA, Soph.-to-be), Wenatchee AppleSox

Starting Pitcher-
Dayne Quist (UC Davis, Jr.-to-be), Kelowna Falcons
Marco Gonzales (Gonzaga, Frosh-to-be), Wenatchee AppleSox
Kyle Kraus (Portland, Jr.-to-be), Corvallis Knights
Cody Fassold (Lewis-Clark State, Sr.-to-be), Bellingham Bells
Richie Mascheri (Western Illinois, Sr.-to-be), Kitsap BlueJackets

Relief Pitcher-
Jeff Ames (Lower Columbia College, Soph.-to-be), Wenatchee AppleSox

Second-Team All-WCL

Outfield-
Tyler Chism (Gonzaga, Sr.-to-be), Kelowna Falcons
Donald Collins (St. Mary’s, Jr.-to-be), Bend Elks
Nick Frederick (Pomona College, Sr.-to-be), Moses Lake Pirates

First Base-
Dylan Jones (Oregon State, Sr.-to-be), Corvallis Knights

Second Base-
Duncan Blades (Abilene Christian, Jr.-to-be), Moses Lake Pirates

Shortstop-
Matt Duffy (Long Beach State, Soph.-to-be), Corvallis Knights

Third Base-
Nate Roberts (Seattle, Soph.-to-be), Moses Lake Pirates

Catcher-
Elliot Stewart (Cal Poly San Luis Obispo, Jr.-to-be), Walla Walla Sweets

Utility-
Stephen Halcomb (Gonzaga, Soph.-to-be), Bend Elks

Starting Pitcher-
Michael McIver (St. Martin’s, Sr.-to-be), Wenatchee AppleSox
Dustin Emmons (UC Riverside, Sr.-to-be), Corvallis Knights
James Nygren (Oregon State, Sr.-to-be), Bend Elks
Ben Guidos (Washington, Sr.-to-be), Bend Elks
Chris Dennis (Portland, Sr.-to-be), Cowlitz Black Bears

Relief Pitcher-
Mitch Patito (UC Riverside, Soph.-to-be), Corvallis Knights

All-WCL HONORABLE MENTION

Bellingham: James Wise (Washington State), Cordell Greene (Des Moines Area CC), Ben Ruff (Tacoma CC), Chris Sturdivant (Gonzaga). Bend: Greg Davis (UC Santa Barbara), Andy Hunter (Gonzaga). Corvallis: Matt Boyd (Oregon State), Daniel Dillard (Western Oregon). Cowlitz: Kevin Bosson (Cal Poly Pomona), Jeff Gold (Oregon), Braxton Miller (Lewis-Clark State), Jordan Fox (UC Irvine). Kelowna: Jordan Westra (Sam Houston State), Ben Edelstein (UC Santa Barbara), Brian Wolfe (Washington). Kitsap: Andrew Mistone (UC Riverside). Moses Lake: Eric Yardley (Seattle), Austin Shackleford (Utah). Walla Walla: Joey Wagman (Cal Poly San Luis Obispo), Kevin Kuntz (Kansas), Dennis Holt (UCLA).